در جستجوی مدرسه‌ی ایرانی
کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما

مدرسه ایران، با هدف به جریان انداختن «خبر تعلیم و تربیت ایران» با رویکرد پوشش دادن به اخبار ارزش‌آفرین و امیدبخش این حوزه در کنار بحث و گفتگو درباره‌ی آسیب‌ها و نواقص موجود در نظام تعلیم و تربیت ایران طراحی شده است. این برنامه تلویزیونی به عنوان سکوی ارتباطی بین نقش آفرینان تعلیم و تربیت قصد دارد تا بیشترین تعداد بازیگران این حوزه را کنار هم نشانده و میان آنها گفتگو برقرار نماید. انتشار اخبار مفید و شکل‌گیری گفتگوی سازنده و هدفدار، منجر به غنای محتوایی، وزن‌دهی عقلانی به عوامل تأثیرگذار و در نهایت پیشرفت تعلیم و تربیت خواهد بود.
«مدرسه ایران» برنامه‌ای است برای تعمیق اندیشه تعلیم و تربیت که با تنوع بخش‌ها و تکثر موضوعات در یک برنامه سعی می‌کند به تدریج همه‌ی بازیگران مؤثر این عرصه را پای میز گفتگو بنشاند و یک گفتگوی ملی در موضوع تعلیم و تربیت کودک و نوجوان ایرانی شکل دهد.
مدرسه ایران، قصد دارد از معبر گفتگو در مورد تعلیم و تربیت، تصویری از «مدرسه تراز ایران اسلامی» را نمایش دهد. دورنمای این مدرسه‌ی مطلوب باید خود را از میان اخبار و رویدادهای جاری هویدا ‌کند. لذا جریان محتوایی هر قسمت برنامه شامل مروری بر آخرین اخبار و رویدادهای عرصه تعلیم و تربیت در ایران و جهان است که به آرامی به گفتگوی تخصصی و جذاب درباره‌ی یکی از اجزای مدرسه‌ی تراز پیوند می‌خورد.

عوامل تولید و پخش برنامه مدرسه ایران (از آبان ۹۹)

تهیه‌کننده:
حمید اسکندری

سردبیر:
فاطمه باقری

دستیار تهیه:
علیرضا صادقی

ارتباطات و رسانه‌های اجتماعی:
زهرا فرنیا

پژوهشگران:
...

اعضای شورای سیاستگذاری:
...

اجرا:
حمید اسکندری
مائده‌سادات حسینی

با تشکر از:
خانه نوآوری تعلیم و تربیت
...


همکاران سال اول تولید و پخش برنامه مدرسه ایران (آبان ۹۸ تا مهر ۹۹)

در اولین سال تولید و پخش برنامه مدرسه ایران (از آبان ۹۸ تا مهر ۹۹) که شامل فصل اول و بخشی از فصل دوم برنامه می‌شود، گروه ارزشمندی از فرهیختگان و فعالان عرصه تعلیم و تربیت به شرح زیر با این برنامه همکاری و همراهی داشتند:

تهیه‌کننده: حمید اسکندری  | سردبیر: حسین غفاری
دبیر خبر: علیرضا مقدم / مائده‌سادات حسینی
کارگردان هنری: میثم ریاحی | دستیار تهیه: زهرا فرنیا
اعضای اندیشکده (به ترتیب حروف الفبا) آقایان و خانم‌ها:
دکتر سعیده باقری / محمدرضا حشمتی / مهدی رضایی / دکتر سارا سلیمی نمین / جواد سواری / دکتر علی قربانی / دکتر سعید مدرسی / وحید ولی
با تشکر از همراهی صمیمانه:
مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری / مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام/ دفتر تألیف و انتشارات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی / دکتر حمیدرضا آیت‌اللهی /  دکتر مصباح‌الهدی باقری کنی / دکتر محمد آزین / دکتر عبدالله اسدی / امیرحسین غفاری / محمدمهدی فرشی