در جستجوی مدرسه‌ی ایرانی
کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما

مدرسه ایران، با هدف به جریان انداختن «خبر تعلیم و تربیت ایران» با رویکرد پوشش دادن به اخبار ارزش‌آفرین و امیدبخش این حوزه در کنار بحث و گفتگو درباره‌ی آسیب‌ها و نواقص موجود در نظام تعلیم و تربیت ایران طراحی شده است. این برنامه تلویزیونی به عنوان سکوی ارتباطی بین نقش آفرینان تعلیم و تربیت قصد دارد تا بیشترین تعداد بازیگران این حوزه را کنار هم نشانده و میان آنها گفتگو برقرار نماید. انتشار اخبار مفید و شکل‌گیری گفتگوی سازنده و هدفدار، منجر به غنای محتوایی، وزن‌دهی عقلانی به عوامل تأثیرگذار و در نهایت پیشرفت تعلیم و تربیت خواهد بود.
«مدرسه ایران» برنامه‌ای است برای تعمیق اندیشه تعلیم و تربیت که با تنوع بخش‌ها و تکثر موضوعات در یک برنامه سعی می‌کند به تدریج همه‌ی بازیگران مؤثر این عرصه را پای میز گفتگو بنشاند و یک گفتگوی ملی در موضوع تعلیم و تربیت کودک و نوجوان ایرانی شکل دهد.
مدرسه ایران، قصد دارد از معبر گفتگو در مورد تعلیم و تربیت، تصویری از «مدرسه تراز ایران اسلامی» را نمایش دهد. دورنمای این مدرسه‌ی مطلوب باید خود را از میان اخبار و رویدادهای جاری هویدا ‌کند. لذا جریان محتوایی هر قسمت برنامه شامل مروری بر آخرین اخبار و رویدادهای عرصه تعلیم و تربیت در ایران و جهان است که به آرامی به گفتگوی تخصصی و جذاب درباره‌ی یکی از اجزای مدرسه‌ی تراز پیوند می‌خورد.

تهیه‌کننده:
حمید اسکندری

سردبیر:
حسین غفاری

دبیر خبر:
علیرضا مقدم
مائده‌سادات حسینی

کارگردان هنری:
میثم ریاحی

دستیار تهیه:
زهرا فرنیا

اعضای اندیشکده (به ترتیب حروف الفبا) آقایان و خانم‌ها:
دکتر سعیده باقری
محمدرضا حشمتی
مهدی رضایی
دکتر سارا سلیمی نمین
جوار سواری
دکتر علی قربانی
دکتر سعید مدرسی
وحید ولی

با تشکر از همراهی صمیمانه:
مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری
مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
دفتر تألیف و انتشارات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی
دکتر حمیدرضا آیت‌اللهی
دکتر مصباح‌الهدی باقری کنی
دکتر محمد آزین
دکتر عبدالله اسدی
امیرحسین غفاری
محمدمهدی فرشی